Onkolog otkrio: „Svi moji novi pacijenti s rakom imaju manje od 45 godina i svima je zajednička jedna stvar“

Onkolog iz Severne Karoline Nikolas DeVito govorio je o porastu slučajeva raka među mlađim ljudima, otkrivajući da je svaki novi pacijent koji dolazi u njegovu kliniku mlađi od 45 godina. Tvrdi da su i njegove kolege primetile demografsku promenu poslednjih godina, za koju krivi ultra-prerađenu hranu, prenosi Dejli mejl.

Između 1990. i 2019. godine, broj slučajeva raka kod mladih ljudi širom sveta porastao je za 79 odsto, dok je smrtnost porasla za 28 odsto. SAD imaju šestu najvišu stopu raka ranog početka i predviđa se da će dalje rasti do kraja decenije.

Skoro 75 odsto hrane koja se konzumira u SAD smatra se ultra-prerađenom jer je puna aditiva i štetnih sastojaka. Oni takođe nisu pod gotovo nikakvom regulativom, za razliku od Evrope koja ima strože smernice i rigoroznije testiranje, uprkos studijama koje ih povezuju sa zdravstvenim problemima.

DeVito je pozvao industrijske zvaničnike i političare da zaštite naciju od štetnih proizvoda, uz strožu u kontrolu aditiva u hrani i veću dostupnost zdravijeg izbora.

– Želja da se zaštite Amerikanci od supstanci koje izazivaju rak i druge bolesti trebalo bi da prevaziđe partijsku pripadnost i političku motivaciju da se prevaziđu napori industrijskog lobiranja. To je bilo moguće sa duvanom, a moguće je i sa hranom – rekao je onkolog za STAT Nevs.

Prethodne studije su pokazale da ultra-obrađena hrana sa dodatkom veštačkih sastojaka može promeniti mikrobiom creva, oštetiti sluznicu creva i izazvati hronične inflamatorne bolesti, što sve povećava rizik od raka.

DeVito, koji prima pacijente sa karcinomom gastrointestinalnog trakta kao što su debelo crevo i želudac, kaže da hrana može igrati gotovo glavnu ulogu u prevenciji.

Do sličnog zaključka došla je prošlogodišnja studija koja je pronašla „dosledno značajne veze između unosa ultra-prerađene hrane i nekoliko vrsta raka“, uključujući rak debelog creva, dojke i pankreasa.

Stručnjaci pozivaju da, osim masti i šećera, više pažnje treba posvetiti i samim sastojcima. Prema njihovoj analizi, većina „zdrave“ hrane je puna veštačkih sastojaka, što je opet svrstava u ultra-prerađenu. Oni sugerišu da se kupci drže proizvoda sa manje od pet sastojaka i izbegavaju one koje je teško izgovoriti.

(Krstarica)