Pola sveta se svađa zbog lakog matematičkog zadatka: Neki su ga dobili i na razgovoru za posao

Na internetu je ponovo postao viralan matematički zadatak za učenike koji je izazvao veliku buru zbog činjenice da se postavlja nekim kandidatima na razgovoru za posao, što mnogi osuđuju.

Naime, Dino Dione, izvršni direktor i predsednik Genesis Capital Group, kompanije za upravljanje investicijama, nedavno je uzburkao javnost naizgled jednostavnim matematičkim problemom. Na svom LinkedIn profilu, Dione je podelio zadatak koji koristi na intervjuima za posao za testiranje kandidata. U svom postu je napomenuo da tačan odgovor očekuje u roku od samo tri sekunde – i tvrdi da njegova šestogodišnja ćerka zadatak rešava za trideset sekundi.

[Request] Is it possible to solve in 3 seconds? byu/Cutiejea intheydidthemath

LinkedIn post se ubrzo proširio društvenim mrežama, uključujući platforme kao što su X (bivši Tviter), Facebook i Reddit, što je izazvalo kontroverzu među korisnicima. Dione je dodao komentar na zadatak „3×3−3/3+3“: „Iznenadili biste se kakve izgovore čujem od ljudi koji su mi dali pogrešan odgovor ili uopšte nisu ponudili nikakav odgovor“

Nije dugo trebalo da ovaj matematički zadatak izazove masovnu zabunu. Dok su neki tvrdili da je tačno rešenje 1, drugi su izračunali 9, a većina je bila podeljena između 11 i 5. Diskusija je dodatno razotkrila koliko korisnika ima različita razumevanja pravila matematičkih operacija.

Zbunjen prioritetima

Deo zabune dolazi od osnovnih matematičkih pravila, poznatih i kao pravilo prvenstva. Naime, množenje i deljenje uvek imaju prioritet nad sabiranjem i oduzimanjem, ali imaju jednak prioritet, što znači da se u takvim slučajevima operacije sprovode redom s leva na desno. Zagrade, kada su prisutne, menjaju redosled kojim se operacije izvode, dajući prioritet onome što je unutar njih.

Na internetu su korisnici podeljeni, a mnogi kritikuju pristup ovog direktora prema kandidatima, navodeći da ovakav način testiranja može biti demotivišući i pogrešno usmeren. Uprkos kritikama, zadatak se brzo proširio društvenim mrežama i izazvao veliko interesovanje, pogotovo što ovakvi izazovi često postaju viralni.

(Krstarica)