Dok se turistička središta poput Barselone, Venecije i Kanarskih ostrva bore sa prenatrpanošću turista, izazivajući proteste i nezadovoljstvo lokalnog stanovništva, jedan evropski region otvara svoja vrata posetiocima.
Lokalna vlada Ekstremadure u Španiji odlučila je da izdvoji dva miliona evra za privlačenje do 200 digitalnih nomada, nudeći subvencije do 15.000 evra za preseljenje i rad u regionu, prenosi „Forbs”. Cilj ovog programa je da se iskoristi potencijal rada na daljinu za revitalizaciju lokalne privrede i borbu protiv depopulacije.
Mladi do 30 godina mogu dobiti subvenciju od 10.000 evra, dok muškarci stariji od 30 godina mogu dobiti 8.000 evra. Ukoliko u regionu ostanu duže od dve godine, mlađi od 30 godina dobiće dodatnih 5.000 evra, a stariji od 30. dodatnih 4.000 evra, uz uslov da ostanu još godinu dana. Ovaj strateški potez nastoji da se rad na daljinu koristi za ubrizgavanje nove energije u ekonomiju regiona.
Prema izveštaju projekta Resist, koji finansira Evropska unija, Ekstremadura je klasifikovana kao manje razvijen region od strane Evropskog fonda za regionalni razvoj (ERDF). Region se suočava sa izazovima poput ruralne depopulacije, starenja radne snage i nedostatka saobraćajne infrastrukture. Ekstremadura trenutno ima najmanju gustinu naseljenosti u Španiji, sa 26 stanovnika po kvadratnom kilometru, dok Barselona ima 16.000 stanovnika po kvadratnom kilometru. Regionalne novine Hoi su 2017. objavile da Ekstremadura svakog meseca gubi oko 200 mladih između 20 i 39 godina.
Zanimljiv plan
Program Ektremadure je deo šireg globalnog trenda gde se rad na daljinu koristi za rešavanje demografskih i ekonomskih problema. Slične inicijative su viđene širom Evrope i sveta. Na primer, Toskana je ponudila novim stanovnicima 32.000 dolara, Sardinija 15.000 dolara, a irska ostrva 92.000 dolara za renoviranje domova. U Sjedinjenim Državama, Tulsa, Oklahoma nudi 10.000 dolara i besplatan radni prostor za radnike na daljinu.
Ekstremadura nudi i druge pogodnosti, kao što su znatno niži troškovi života u poređenju sa drugim delovima Španije. Zakupnine u Kaseresu, jednom od glavnih gradova regiona, niže su za 63,3 odsto nego u Madridu, dok su cene u restoranima niže za 19,3 odsto, a namirnice za 5,2 odsto niže nego u glavnom gradu. Region takođe ima razvijenu telekomunikacionu infrastrukturu, što ga čini idealnom lokacijom za radnike na daljinu.
Da bi se kvalifikovali za subvencije, mogu se prijaviti građani bilo koje zemlje, ali ako nisu iz EU, moraju učestvovati u španskom programu za digitalne nomadske vize. Takođe, podnosioci zahteva ne smeju biti stanovnici Ekstremadure šest meseci pre podnošenja zahteva i moraju se preseliti u oblast sa manje od 5.000 stanovnika. Program preferira radnike na daljinu u oblasti tehnologije, koji mogu da pokažu svoju sposobnost da rade na daljinu i posvete se životu u regionu najmanje dve godine.
Prijave će se podnositi elektronskim putem preko Opšte elektronske pristupne tačke Ekstremadure, a detalji će biti objavljeni u zvaničnim novinama regiona, verovatno do sredine septembra. Zbog ograničenog broja dostupnih grantova, zainteresovani treba da deluju brzo kako bi iskoristili ovu priliku za uzbudljivu promenu životnog okruženja.
(Krstarica)