Pomeranje sata je jedna od onih tema koje svake godine izazivaju debate: zašto to uopšte radimo, koja je svrha, a pre svega – kada se sat vraća unazad? Ni 2025. neće biti drugačije, jer ćemo kazaljke pomerati i na proleće i na jesen. Iako se u prošlosti mnogo pričalo o prestanku pomeranja sata, sadašnji raspored nas i dalje drži u ritmu od dve promene godišnje.
Možda vam se to čini kao mala stvar, ali pomeranje sata ima mnogo posledica – od uticaja na naše zdravlje i blagostanje do promena u saobraćaju, pa čak i poslovanju.
Kada se sat pomera 2025.?
U 2025. godini pomeraćemo sat dva puta unapred, prema dugogodišnjoj praksi:
Letnje računanje vremena: U nedelju, 30. marta 2025, u 2:00 posle ponoći, pomerićemo sat jedan sat unapred do 3:00 ujutru. To znači da ćemo izgubiti sat vremena sna, ali će večeri biti duže.
Zimsko računanje vremena: U nedelju, 26. oktobra 2025. godine, u 3:00 ujutru, vratićemo naše satove jedan sat unazad na 2:00 ujutru. Tada ćemo dobiti sat vremena sna, ali će dani biti kraći.
Zašto se sat još uvek pomera dva puta godišnje?
Pomeranje sata proizilazi iz želje da se što bolje iskoristi dnevna svetlost, posebno u letnjim mesecima. Namera je bila da se smanji potrošnja energije, ali savremena istraživanja pokazuju da su te uštede minimalne. Uprkos tome, satovi se i dalje pomeraju unapred u većini zemalja Evropske unije.
Evropska unija je 2018. predložila da se prekine sezonsko pomeranje sata, ali države članice nisu uspele da se dogovore oko uniformnog vremena. Iz tog razloga, nastavićemo da pomeramo sat najmanje do 2026.
Da li sve zemlje pomeraju časovnike?
Iako više od 70 zemalja širom sveta i dalje pomera sat, nekoliko zemalja je već ukinulo tu praksu. Među njima su:
Rusija, Turska i Belorusija, koje su se opredelile za stalno letnje računanje vremena.
Island, koji zbog svoje lokacije ne treba da pomera sat.
U Evropskoj uniji većina zemalja i dalje prati sezonsko pomeranje satova, a to pravilo poštuje i Srbija.
Kako pomeranje sata utiče na naše telo?
Pomeranje sata može uticati na vaše zdravlje i blagostanje narušavanjem vašeg prirodnog biološkog ritma. Stručnjaci upozoravaju da može izazvati umor, smanjenu koncentraciju i poremećaj sna.
Da biste lakše prošli kroz promenu, pokušajte:
Prilagodite svoj ritam spavanja nekoliko dana ranije.
Izbegavajte kofein i teške obroke pre spavanja.
Koristite prirodno dnevno svetlo da bolje podesite telesni sat.
Hoće li se pomeranje sata uskoro ukinuti?
Iako mnogi žele da se tome prekine, sat u Evropskoj uniji nastaviće da se menja dva puta godišnje do daljnjeg. Dok se države članice ne usaglase, ostajemo pri sadašnjem aranžmanu.
Sada znate kada se sat vraća u 2025. i zašto to još uvek radimo. Iako se mnogi pitaju da li pomeranje sata i dalje ima smisla, nastavićemo sa ovom praksom. Ne zaboravite da podesite podsetnik za 30. mart i 26. oktobar i spremite se da napravite promenu!
(Krstarica)