Iako je maskirna šara postala deo svakodnevne mode u mnogim zemljama, u određenim delovima sveta njeno nošenje može dovesti do ozbiljnih problema sa zakonom. Ova šara, simbol vojne i ratne uniforme, zabranjena je u čak 18 zemalja iz bezbednosnih razloga, kako bi se sprečila zabuna između civila i vojnog osoblja.
Prema izveštaju veb stranice World Population Review, zabrane su uvedene kako bi se održala jasna razlika između vojnog osoblja i civila, posebno u zemljama koje se suočavaju sa građanskom nesigurnošću ili sukobima. Vojna uniforma se smatra simbolom bezbednosti i autoriteta, a njeno nošenje od strane civila može dovesti do ozbiljnih bezbednosnih problema.
Jedan od ključnih razloga za zabranu bio je taj što su maskirnu odeću počele da nose grupe sa „lošom namerom“, što dodatno ugrožava bezbednost. U kriznim situacijama, kao što je sukob, pojedinci koji nose maskirnu šaru mogu se pogrešno identifikovati kao vojno osoblje, što može dovesti do opasnih posledica.
Gde su zabrane najstrože?
Zabrana maskirne odeće posebno je rasprostranjena u zemljama Kariba, uključujući Antigvu i Barbudu, Barbados, Dominiku, Jamajku, Svetu Luciju, Sveti Vinsent i Grenadine, Grenadu i Trinidad i Tobago. U ovim zemljama, civilima je zakonski zabranjeno da nose maskirnu odeću, čime se obezbeđuje da vojska ostane jasno prepoznatljiva.
Slična pravila važe i na Bliskom istoku. Na primer, 2019. godine, Oman je uveo zakon koji zabranjuje civilima da nose maskirnu odeću, sa kaznama koje uključuju zatvorsku kaznu i velike novčane kazne. Azerbejdžan i Saudijska Arabija takođe imaju stroge propise o ovoj temi.
Na afričkom kontinentu zabrane su prisutne u Nigeriji, Ugandi, Zambiji, Zimbabveu i Gani, dok je u Aziji, na Filipinima, maskirna šara strogo rezervisana za vojsku.
Razlozi za zabranu maskirne šare na prvi pogled mogu izgledati preterani, ali imaju čvrstu logiku. U zemljama sa građanskim nemirima, važno je jasno razlikovati vojnike i civile. U kriznim situacijama osoba u maskirnoj odeći mogla bi biti pogrešno identifikovana, što bi moglo da ugrozi njen život ili živote drugih.
Šta treba da znate pre putovanja?
Ako planirate putovanje u neku od zemalja sa zabranom maskirnih dezena, preporučuje se da takvu odeću ostavite kod kuće. Kršenje zakona može dovesti do ozbiljnih posledica, uključujući novčane kazne, oduzimanje odeće ili čak zatvorsku kaznu.
Maskirni uzorak, iako popularan u svetu mode, ima duboko ukorenjeno značenje u mnogim zemljama. Ove zabrane nas podsećaju na važnost poštovanja lokalnih zakona i razumevanja kulturnog konteksta tokom putovanja.
(Klik.hr)
(Krstarica)