Da li sedite za stolom na terasi tokom tople letnje večeri, ali ste jedini koga ujedu komarci? A teško vam je da poverujete da se ovo dešava jer pre izlaska na sve otvorene delove tela propisno nanesite repelent protiv komaraca! Baš kao i vaši prijatelji, ali izgleda da ih komarci zaobilaze. Pa kako je to moguće?
Stručnjaci se slažu da određene grupe privlače više pažnje od insekata – ali sigurno sprej protiv komaraca treba da štiti sve podjednako? To je tačno, ali… Ali repelenti protiv insekata su loša zaštita za jednu grupu ljudi – one koji ne obraćaju pažnju na rok trajanja na pakovanju.
Rok trajanja repelenata za insekte zavisi od njihovih aktivnih sastojaka kao što su DEET, pikaridin ili sastojak IR3535. Prva dva sastojka mogu ostati na polici skoro zauvek, dok je rok trajanja IR3535 oko dve godine. Prirodni repelenti, na bazi eteričnih ulja, još brže gube snagu.
Naravno, koliko dugo će vas štititi zavisi od procenta ovih sastojaka u repelentu protiv insekata. Na primer, proizvodi sa 20 odsto DEET-a će vas zaštititi do 5 sati – što je manji procenat, to je kraće trajanje zaštite.
Zašto, ako neki aktivni sastojci traju toliko dugo, rok trajanja repelenata nije neograničen? Pošto ovo nisu jedini sastojci – efikasnost (ili nedostatak) repelenta za insekte zavisi od vremena razlaganja ostalih sastojaka.
Šta će vam se dogoditi ako koristite proizvod kojem je istekao rok trajanja? Bukvalno – ništa. Verovatno ćete biti razočarani kada vas ujedu komarci, ali ne bi trebalo da imate nikakvih neželjenih efekata. Zato je važno uzeti u obzir koliko dugo repelent može da ostane na vašoj polici. Nije nevažno da li je već korišćen ili ne, a na rok trajanja može uticati i temperatura skladištenja. Visoke temperature brže razgrađuju aktivne sastojke proizvoda, pa ga je dobro čuvati na hladnom i tamnom mestu.
(Krstarica)